Aşırı terleme mikroiğneli radyofrekans tedavisi

 

Koltuk altı aşırı terleme başka bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıktığında buna Primer Axillar Hiperhidrozis (PAH) denilmektedir. PAH kişinin sosyal ilişkilerini, akademik ve iş hayatında başarısını ve psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Hastaya ve aşırı terlemenin şiddetine göre bir çok tedavi uygulanmaktadır. Topikal alüminyum tuzları, sistemik antikolinerjik ilaçlar, lazer uygulamaları, botulinum toksin gibi. Son yıllarda özellikle Nd YAG Lazer ile koltuk latı derisi altına fiberlerle yapılan uygulama ve küretaj sonuçları kalıcı ve etkin olduğu görülmektedir.

Fraksiyonel mikroiğneli radyofrekanslar (FMR) epidermisi koruyacak şekilde dermişte ter bezlerini kontrollü ısı ile hasarlandırmaktadır.

Koltuk altı aşırı terlemelerinde FMR tedavisi öncesi uygulama alanına ilk olarak iyot-nişasta testi yapılarak aşırı terleme alanı işaretlenmekte. Uygulama ağrılı olduğu için mutlaka lokal anestezi uygulanmaktadır. Sonra uygulama yapılacak koltuk altları antiseptikler ile silinmektedir.

Lokal anestezi sonrası FMR uygulanması sırası ile;

3.5 mm mikroiğne derinliği, 200 msn ve 3-4 enerji seviyesi 2 pas

3.0 mm mikroiğne derinliği, 200 msn ve 3-4 enerji seviyesi 2 pas

2.5 mm mikroiğne derinliği, 200 msn ve 3-4 enerji seviyesi 2 pas yapılmakta.

Seanslar 4 – 6 hafta ara ile tekrarlanmaktadır.

Uygulamadan hemen sonra uygulama alanında mikroiğne alanlarına uyan küçük kanamalar, eritem ve ödem olmakta. Uygulamadan hemen sonra soğuk kompresler 10 dakika uygulanmakta. Uygulama alanı ıslak pansuman ile kapatılmakta.

Sonuçlar 1 ayda ortaya çıkmaktadır. İyot-mısır unu testinde çok rahat sonuçlar görülmektedir. Aşağıdaki resimde tedavi öncesi iyot-mısır unu testi ve 1. ayda ve 2. yada aynı testlerin sonuçları görülmektedir.

Koltuk altı aşırı terleme mikroiğneli fraksiyonel radyofrekans 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s