Hiperhidroziste Sempatektomi

Hiperhidrozisin güncel medikal tedavi yöntemleri ile tedavi edilemediği durumlarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahi tedaviler içerisinde sempatektomi uygulanmaktadır.

Hiperhidroziste Sempatektomi

Cerrahi sempatektomi

Açık ve torakoskopik sempatektomi olmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Açık sempatektomi dezavantajları ve postoperatif komplikasyonları nedeniyle günümüzde terk edilmiştir.

Endoskopik torasik sempatektomi (ETS) torakoskopik sempatektomide altın standart haline gelmiştir. ETS için farklı teknik ve sempatektomi uygulama seviyeleri kullanılmaktadır. Sempatik gangliona müdahale edilen seviyenin belirlenmesinde, mediastinal yağlı doku ve ganglion anatomisinde kişiye göre değişen anatomik varyasyonlar bulunmaktadır. Buda ETS için bir standart belirlenmesini zorlaştırmaktadır. ETS sempatik ganglionda; sempatik zincirin klipslenmesi, cerrahi olarak kesilmesi ya da koterize edilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Aşırı terleme,  hiperhidrozis, cerrahi tedavi

Hiperhidrozis tedavisinde, ETS için ideal hasta seçimi, başarıyı oldukça etkilemektedir. Bu konudaki genel görüş;

  • Hastalarda hiperhidrozis başlangıç yaşının 16 yaşından önce olması
  • 25 yaşından küçük olması
  • Vücut BMI endeksinin <28 olması
  • Uyku sırasında terlemenin olmaması
  • Sistemik problemelerinin olmaması
  • Bradikardi olmaması istenmektedir.

ETS de en iyi sonuçlar palmar veya palmar-aksiller hiperhidrozis ya da her ikisine sahip hastalardır.

Sempatektomi için uygun seviyelerin ve tedavinin etkinliğinin değerlendirilmeside öneriler;

Palmar hiperhidrozis için T3 ya da T3-4, yüz hiperhidroz için T3 sempatektomi ile en iyi klinik sonuçlara ulaşıldığı bildirilmiştir. Yüzde terleme ile yüz kızarması ayrı değerlendirilmelidir. Yüz terlmesinde sadece T3 müdahalesi önerilmektedir. T2 ya da T2 ve T3 sempatektomide kompensatuar hiperhidrozisi gelişme riskini ve Horner sendromu gelişme riski daha fazladır.

Ter bezlerinin Otonom sinir sistemi kontrolü

 

Koltuk altı hiperhidroziste ETS’de başarı oranı palmar hiperhidrozise göre sıklıkla daha düşüktür. Koltuk altı hiperhidroz için T3-4 seviyesi kulanılmaktadır.

Göğüste otonom sinir sistemi endotorasik fasya altında yukarıdan aşağı uzanan 10-12 paravertebral gangliyon ve bunlar arasındaki yollardan oluşur. Koltuk altı-aksiler sempatik innervasyon, primer olarak T4-T5’den köken alırken, el içi-plantar innervasyon ise T2-T7 den köken alır. Ancak anatomik varyasyonlar ve aynı kök liflerin bilateral olarak aynı anatomiyi göstermeyebilecekleri akılda tutulmalıdır. Torasik sempatik sistem ile ilgili daha detaylı bilgi için…

İlgili ter bezlerine giden sempatik sinirlerin kesilmesi cerrahi tedavinin ana hedefidir. Başarı oranı %90’ın üzerinde iken, komplikasyon oranı düşük bir girişimdir.

ETS genel anestezi ile yapılmakta. Cerrahın tercihine göre işlem, koltukaltından açılan 1-3 üç giriş deliği ile yapılmaktadır. Bu giriş alanlarında kamera ve cerrahi ekipmanla girilerek operasyon yapılır. Sempatektomi için sinirin kesilmesi, elektrokoter ile yakılması, elektrokoter ile yakarak kesilmesi ve klips uygulanması gibi çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Sempatikotomi, yani sempatik zincirin kesilmesi işlemi uygulanabileceği gibi, sempatektomi ile sinirin kesilip çıkarılma işlemi de yapılabilmektedir. Sinirin, ablasyon olarak isimlendirilen kesilmeden elektrokoter ile yakılması, sinirin metalik klips ile sıkıştırılması ya da alkol fenol enjeksiyonu uygulanması da kullanılabilen diğer prosedürlerdir.

Hiperhidroziste sempatektomi ve klipsleme

ETS nin komplikasyonları yani istenmeyen yan etkileri;

ETS nin en sık komplikasyonu kompanzasyon hiperhidrozis-KH gelişmesidir. KH için en yaygın risk faktörü içinde T2 ganglion müdahalesidir.

Bir diğer yan etki de Stellate gangliyonunun zarar görmesi durumlarda veya T2 üzerinde blokaj uygulanan olgularda görülebilen Horner sendromudur. Genellikle tek taraflı olur, gözde pitozis veya myozis şeklinde görülür. Sempatektomi ameliyatları sonrasında genellikle %5’in altında geçici veya kalıcı Horner sendromu bildirilmiştir. Geçici olduğu durumlarda genellikle 4 hafta içinde düzelir. Koter kullanımına bağlı olarak doğrudan stellate ganglionunun hasarı, traksiyon ya da çevresel inflamasyon ikinci kaburganın uygunsuz lokalizasyonuna bağlı olarak, müdahale seviyesinin yanlış hesaplanması sonucu ortaya çıkabilir. Bu komplikasyondan kaçınmak için rezeke edilen üst kısımda koter kullanılmamasını veya düşük ısıda kısa süreli kullanılmasını önerilmektedir.

Bilateral hiperhidroz ameliyatı için T2-4 seviyesinde sempatektomi, aynı zamanda kardiyak sempatik blokaj oluşturabilir ve ciddi bradikardilere sebep olabilir. Bazen bu bradikardiler kalıcı olabilmektedir. Özellikle hastaların ameliyat öncesi EKG bulguları dikkatle incelenmelidir.

Diğer daha az görülen komplikasyonları, pnömotoraks (%1), plevral efüzyon (%1), akut kanama veya geç hemotoraks (%1), şilotoraks ve persistent interkostal nöralji (<%1) olarak sayılabilir.

Hiperhidrozis ameliyatının bir diğer potansiyel yan etkisi de rekürren hiperhidrozistir. İnsidans oranları büyük ölçüde değişim göstermektedir ve % 0 ila % 65 arasında tanımlanmıştır.  Bu geniş değişiklik oranları da daha önce bahsedildiği gibi, kullanılan tekniklerdeki farklılıkların, müdahale edilen sempatik zincir seviyelerinin, kullanılan tanımların ve takip sürelerinin sonucu olabilir. Başarısızlığın ana nedeni uygun olmayan cerrahidir.

plantar hiperhidrozda ise lumbar blokaj yapılır. Hemotoraks, pnömotoraks, cerrahi amfizem, brakiyal pleksus yaralanması, fantom terleme, Horner sendromu ve kompansatuvar hiperhidroz gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Kimyasal Sempatektomi

Kimyasal sempatik blokaj periferik arter yetmezliklerinde başarı ile kullanılmaktadır.  Özellikle ayaklarda  hiperhidrozistede lumber kimyasal sempatektomi yapılmaktadır.
Ayak hiperhidrozisi; sandalet ve terlik kullanımında ayaların çabuk kirlenmesi gibi ayakkabı seçimini etkilemekte, ayakların kayması yüksek topuklu ayakkabı seçimini etkilemekte, mutlaka çorap giyilmesi ve sık değiştirilmesine neden olmakta, ayakkabılar uzun süre giyilememekte, kötü ayak kokuları olmakta, sık mantar enfeksiyonları ve ayak derisinde soyulmalar gelişmektedir.
Ayak hiperhidrozisinde L 2,3 ve 4 sempatik ganglionlara radyoskopi altında lokal anestezi altında % 7 fenol enjekte edilmektedir.
Kimyasal sempatektomi etkinliği tam olarak açıklanamamıştır. Etkinliği 6-12 ay sürmektedir. Cerrahi sempatektomiye göre daha ucuz olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s