Hiperhidroziste Lazer Uygulaması

Nd YAG gibi invaziv lazerler deri altından özellikle lipoliziste kullanılmaktadır. Hiperhidrozis ve bromohidroziste lazerler deri altından uygulanarak ekrin ve apokrin ter bezlerinin azaltılması/yok edilmesi amaçlanmaktadır. Kullanılan hiçbir lazer ter bezlerine spesifik olmamakla birlikte çevre dokularda özellikle yağ dokusunda ortaya çıkan ısı yağ dokusunda yer alan ter bezlerinin yıkılmasını sağlamaktadır.

Bu amaçla en etkin kullanılan Nd YAG lazerlerdir ve lipolizis amaçlı uzun süreden beri etkin bir şekilde zaten kullanılmaktadır. 1064 ve 1440 nm dalga boyları tercih edilmektedir.

Samart lipo, Hiperhidroziste lazer, aşırı terle tedavsinde lazer

Sıklıkla koltuk altı hiperhidroziste tercih edilmektedir. Ancak aşağıda işaretli hiperhidrozis alanlarına uygulanabilmektedir.

Hiperhidrozs lazer tedavisi uygulama alanları

Hasta sırt üstü yatar pozisyonda iken uygulama yapılacak koltuk altında kolun yana 90-130 derece açılarak yukarı kaldırılması sağlanır. daha fazla yukarı kaldırılması uygulama sırasında koltuk altında sinir dokulara zarar verilme riskini arttırmaktadır.

Öncelikle koltuk altına iyot-nişasta testi yapılarak terleme alanı saptanmakta. Bu test yapılmaksızın sadece koltuk altı kılların alanı işaretlenerek uygulama alanı belirlenebilmektedir. Bu şekilde hasta fotoğrafları alınmaktadır.Koltuk altı hiperhidrozis fotoğraflamaCerrahi işaret kalemi ile alan, lazer kanül giriş alanları ve lazer uygulaması için 2X2 cm2 lik alanlar işaretlenir.

Koltuk altı botox uygulaması 5Koltuk altı steril solüsyonlar ile sterilize edilir ve steril örtüler ile alan kapatılır.

Tümesent anestezi ve lazer uygulaması için işaretlenen alana lidokain ile lokal anestezi yapılır. Bu alanlardan ilk olarak 18 gauge iğne ile delikler açılır ve ince tümesent kanülleri her bir koltuk altına 20 -30 ml tümesent anestezi yapılmakta.

Koltuk altı hiperhidrozis lazer tedavisi 2

Lazer 300 mikron kalınlığında fiberler ile uygulanmaktadır. Bu nedenle 18 gauge kanüller lazer kullanılımı için yeterlidir. Bunun için tümesen anestezi için açılan deliler kullanılmaktadır. Lazer fiberini tasıyan kanüller deri altına dermisin hemen altına yerleştirilmekte. Lazer lipolizisite olduğu gibi ucunda lazer fiberi bulunan kanül deri altında ileri geri hareket ettirilmektedir. Bu hareket etkin bir uygulama ve yan etkilerin azaltılabilmesi için 0.5 -1.0 cm2 lik alanda kanül lazer 1-1.5 sn kalacak şekilde uygulama yapılmaktadır.

Adsız567

Tüm alanlara lazer uygulaması sonrası küret ve sakşın uygulanmaktadır. Deri yüzeyinin epidermisin korunması için mutlaka soğuk hava ve soğuk kompresler kullanılmakta. BU amaçla infrared sıcaklık ölçerler ile deri yüzey ısınının 40 C üzerine çıkması engellenmektedir.

Aşırı terlemede lazer tedavisi 2

 

Uygulam sonrası özel pansuman giysileri ile 48 saat kapalı kalması sağlanmaktadır.

hiperhidrozis tedavisi, sakşın-küretaj tedavisi sonrası pansuman

Gebelikte, ışık duyarlılığını artıran ilaç kullanımlarında, keloidal yaısı olanlarda kullanılmaz.

Lazer başarış oldukça yüksektir.

Aşırı terlemede lazer tedavisi

 

Lazer uygulama hatasına bağlı olarak nekroz alanları gelişebilmektedir.

Aşırı terlemede lazer tedavisi nekroz

Koltuk altı terleme şiddet indeksi 3-4 olanlar tercih edilmektedir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s