Kompensatuar Hiperhidrozis

Kompensatuar hperhidrozis-KH yada refleks hiperhidrozis sıklıkla hiperhidrozis tedavileri sonrasında vücudu başa bir alanında hiperhidrozis gelişmesidir.Çok istenmeyen bir durumdur. Sıklıkla ETS gibi cerrahi uygulamalar sonrası gelişmektedir.

KH klinik olarak hafif, orta veya şiddetli olarak sınıflandırılabilir.

  • “Hafif” KH az miktarlarda gerçekleşen terlemedir ve çevresel sıcaklık, psikolojik stres veya fiziksel egzersiz tarafından tetiklenir. Oluşan ter akmaz, tahammül edilebilirdir ve utanç duygusu ya da kıyafet değiştirme ihtiyacı yaratmaz.
  • “Orta” KH terlemenin orta düzeyde oluştuğu durumlara işaret eder ve çevresel sıcaklık, psikolojik stres veya fiziksel egzersiz tarafından tetiklenir. Kıyafet değiştirilmesini gerekli kılmamasına karşın, ter akan damlacıklar halinde biraraya gelir. Bu nedenle, terleme rahatsızlık verse dahi hastayı utandırmaz.
  • “Şiddetli” veya yoğun KH ise terlemenin büyük miktarlarda gerçekleştiği ve düşük sıcaklıkla veya çevresel sıcaklık olmaksızın, psikolojik stres veya fiziksel egzersizle tetiklenir. Ter damlacıkları günde bir ya da birden fazla kez kıyafet değiştirilmesini yol açacak şekilde yoğun bir akış oluşturur. Bu nedenle terleme rahatsızlık vericidir ve hastanın utanç duymasına neden olur.

Tedavi yaklaşımında ilk olarak topikal sonra sistemik ilaçlar kullanılmaktadır. Kompensatuar terleme alanı çok geniş değil ise botulinum toksin uygulanabilmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s