Hiperhidrozis mikro dalga uygulaması

Mikrodalga enerjisi deri yüzeyinden uygulandığında dokudaki su moleküllerini hızlı hareketlendirmekte, ısıya dönüşmekte buda dokuda ısı hasarına neden olmaktadır. Hiperhidroziste mikrodalga su içeriğinden zengin  ter bezlerini hasarlandırmaktadır.  Bu amaçla geliştirilen “MiraDry sistemi”  FDA tarafından koltuk altında kullanımı için onam almıştır.

Sistem deri yüzeysel ısısını soğutarak kontrol etmekte, uygulama sırasında epidermisin hasarını engellemektedir. Uygulama sırasında deri hafif vakumlamakta uygulama alanının sabit kalmasını sağlamaktadır.

Hastanın 2-3 gün öncesinde koltuk altı kıllarını almasını bırakması istenmektedir.

Uygulamadan sonra ödem ve eritem gelişebilmektedir. Bu nedenle uygulamadan 1-2 saat önce  ibuprofen 800 mg verilmektedir.

Uygulama öncesi iyot-nişasta testi ile hiperhidrozis alanı saptanmakta. Yada bu test yapılmaksızın sadece koltuk altı kıllanma alanı işaretlenebilmektedir. Sonra bu alan özel ölçülendirme şablonları ile bölünmekte.  Uygulama ağrılı olduğu için mutlaka lidokain ile anestezi uygulanmaktadır. Sonra her alana mikro dalga enerji uygulanmakta.

Uygulama her bir koltuk altı için 30-45 dakika sürmektedir.

Uygulama 1-4 seans şeklinde ve 3 ay ara ile yapılmaktadır.

Ödem, vakum alanında eritem, birkaç gün devam eden koltuk altında gerginlik ve ağrı sık yan etkilerdir. 4-6 haftaya kadar sürebilen koltuk altında duyu his değişimleri, daha nadir olarak yanıklar ortaya çıkabilmektedir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s