Hiperhidroziste Ultrasound Uygulaması

Hiperhidroziste US iki şekilde uygulanmaktadır.

Mininvaziv Ultrasound Uygulaması

Bu uygulama yüksek frekanslı US un deri yüzeyinden uygulanarak deri seviyelerinde yapılan mikro ısı hasarları ile ekri ter bezlerinin fonksiyon dışı bırakılmasıdır.

İnvaziv Ultrasound Uygulaması

Bu uygulamada ultrasound deri altından liposakşında olduğu gibi ekrin ter bezleri hedeflenecek şekilde ne uygulanmaktadır. Genel bilinen adı ile VASER uygulaması olarak tanımlanmaktadır. Bu uygulama daha çok koltuk altında kullanılmaktadır.

Bu uygulama öncesi uygulamadan önce koltuk altına antiperspirant ürün kulanımı ve koltuk altı kıların alımı istenmez.

Hastanın koltuk altı terleme alanı iki şekilde saptanır. İdeal olanı iyot nişasta testi ile hiperhidrozis alanın saptanmasıdır. Ancak daha pratik bir yaklaşım koltuk altında kıllanma alnının 1 cm dışından hiperhidrozis alanı saptanmasıdır. Hiperhidrozis alanı genelde kıllanma alanına çok yakındır.

Uygulama 2 farklı hasta pozisyonundan bir tercih edilerek yapılmaktadır.

1 pozisyonda hasta sırt üstü yatmakta. Kol yana 90 derece açılmakta. VASER de kullanılacak kanül girişi için doğal koltuk altı katlantısının ön kısmı tercih edilmekte. Bu aşağıda gösterilmiştir.

Hiperhidroziste VASER 1

2. pozisyonda hasta sırt üstü yatmakta. Hasta kolunu yukarı başının üstüne kaldırmakta. VASER de kullanılacak kanül girişi için koltuk altı kılların alt sınırı tercih edilmekte. Bu aşağıda gösterilmiştir.

Hiperhidroziste VASER 2

VASER yapılacak alana sterilizasyon uygulanır. Yukardaki resimlerde kırmızı çizgi ile gösterile alanlara lokal anestezi yapılarak 0.5 cm geçmeyen cerrahi kesi yapılmakta. Bu keşiden tümesent anestezi için 16-18 G iğneler ile tümesent anestezi sıvı karışımı verilmektedir( 500cc  Ringer laktat + 100cc 1% lidokain + ½ 1:1000 adrenalin ve bşkarbonat karışımı). Her bir koltuk altı için 250-300 cc kullanılmaktadır. epinephrine

Hedef alan cerrahi kalemler ile işaretlenir. VASER probu seçilir. Sıklıkla koltuk altında terleme alnına göre 2.9 mm çapında ve 11 cm uzunluğunda VASER probları kullanılmaktadır.

Hiperhidroziste VASER 3

VASER 80% enerjide continuous modda VASER probu derinin hemen altında yüzeysel olarak uygulanmakta. Uygulama sırasında deri yüzey ısısı kontrol edilmekte.

Hiperhidroziste VASER 4Sonra VASER enerjisi 70% düşülerek yine continuous modda ve probu derinin hemen altında yüzeysel olarak uygulanmakta. Probe çekilirken küretaj uygulanmakta. Sonra 3 mm lik VentX aspiratör ile aspirasyon yapılmakta(25-50 cc kadar).  En son olarak kesi alanları cerrah olarak dikilmekte.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s