Vücut Kokusu ve Hastalıklar

Bazı deri hastalıklarında istenmeyen deri kokusu ortaya çıkabilmektedir. 

Mantar enfeksiyonlarından “Trichosis Axillaris” koltuk latında gelişmekte ve etken bir difteroid olan “Corynebacterium tenuis” tur. Koltuk altında aşırı tereme ve yetersiz hijyenik koşullara bağlı olarak gelişmektedir. Wood light ile yapılan muayenede kıllar üzerinde nodüller görülebilmektedir.

Hidradenitis suppurativa; Köpek Memesi hastalığı;  

Fox-Fordyce Hastalığı

Ekzama; ekzama ve bununla ilişkili kaşıntı ekrin ter bezlerinde aşırı çalışmaya ve deri pH seviyesinde artışa neden olmakta. Ekzama obezlerde friksiyona yada deodorant kullanımına bağlı olarak gelişebilmektedir.

Vücut kokusu analizleri; hastalıkların tanısı, tedavi takiplerin de anlamlı ve kullanılmaktadır.

Metabolik hastalıklarda terleme ile vücut kokusu olabilmektedir. Bunlar; 

Fenilketonüri; phenylalanine hydroxylase aktivitesi yoktur. Buna bağlı olarak fenilalanin artmakta, idrar ve terde “phenylpyruvic acid ve phenylacetic acid” artmakta. Buda soyunma odası kokusu olarak tarif edilen terli ve küflü bir kokuya neden olmaktadır.

Akçaağaç şurubu idrar hastalığı – Maple syrup urine disease; yeni doğanlarda ailesel cerebral dejenerasyon hastalığı gibi başlamakta. Oksidatif dekarboksilasyon defekti var. Buna bağlı olarak dallı zincirli amino asitler olan “valine, leucine ve isoleucine” dekarboksile olamamakta. Buna bağlı olarak bu asitler ve keto anaolgları idrar, ter ve cerumende birikmektedir. Buda malt, karamel ve akçaağaç kokusuna benzer bir kokuya neden olmaktadır.

Şerbetçi otu evi sendromu; malt ve bira benzeri bir koku ortaya çıkmakta. Problem fenilketonüriye benzer. Sadece burada hidroksibutirik ve fenilpürivik asit gurubundan “methionine, phenylalanine ve tyrosine” idrar ve terede birikmektedir.

Hypermethioninemia; idrar ve terde güçlü balık, meyvemsi, tatlımsı ve tereyağımsı bir koku olmakta. Çocuklarda görülmekte ve ailesel siroz, böbrekte tübüler defekt, hipoglisemi olmakta.

Isovaleric acidemia; bu hastalıkta “isovaleryl coenzyme A “(CoA)dehydrogenase defektine balı olarak serum ve ter ile idrarda “isovaleric acid” seviyesi artmaktadır. Peynirimsi koku olmakta. Mental retardation ve tekrarlayan asidozis olmakta.

N-butyric/N-caproic acidemia yada “sweaty foot odor” sendromu; doğumda normal. 1 hafta sonra zayıflık, laterji, asidoz ve ekşimsi ayak kokusuna benzer bir koku ortaya çıkmakta. A”cyl dehydrogenase” eksikliğine bağlı olarak “butyric ve hexanoic acid” birikmektedir.

Trimethylaminuria; balık kokusu. Yüksek oranda “di- ve trimethylamine” nefes ve ekrin terde artmakta buda balık kokusuna neden olmaktadır. Karaciğerde “trimethylamine oxidase” eksiklği var ve AD geçişlidir.

Solukta koku maddeleri ve hastalıklar

Örneğin nitric oxide (NO); kronik obstrüktif akciğer hastalıkları(KOAH), rinit, rhinorrhea bağlı kronik öksürük, astım, kistik fibrozis, bronşektazi ve akciğer kanserinde solukta yüksek ölçülebilen kokusu maddelerindendir.

Diğerleri

(1) Aseton ve diğer ketonlar diyabet gibi metabolik hastalıklarda 

(2) Solunumda metillenmiş alkalili sayımı kalp nakilleri sonrası kalbin reddinin ölçüm ve takiplerinde

 (3) Lökotrienler astımda 

 (4) 2-propanol, 2,3-dihydro-1-phenyl-4 (1H)-quinazolinone, 1-phenyl-ethanone ve heptanal meme kanserinde 

 (5) Aseton, metiletilketon ve n-propanol akciğer kanserinde

 (6) Aniline ve o-toluidine akciğer kanserinde 

 (7) Alkanlar, mono-methylated alkanlar ve alkenler akciğer kanserinde

 (8) Hidrojen peroksit, nitrosotiyoller ve nitrik oksit KOAH ta

 (9) 8-isoprostane, leukotriene B4, interleukin-8 kistik fibroziste 

 (10) Hidrojen disülfid, ethanetiyol, dimetilsülfid, dimetilamin karaciğer hastalıklarında

Bunlar gelecek yılarda daha spesifik ve gelişmiş olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s