Yaşlanma ve Vücut Kokusu

 Yaş ile birlikte vücut kokusu ve koku algısı değişmektedir. 40-70 yaş gurubundaki insanlara vücut kokuları ile ilgili sorular yöneltilmiş. %98 oranında vücut kokusundan rahatsız olduklarını ifade etmişler. Bunların % 19.9 ter kokusundan, % 16.8 kendi ve başkalarının vücut kokusundan, % 13.3 saç kokusundan, ileri yaşlarda olanların % 10.7% koltuk altı kokusundan ve % 9.7 ise  tanımlamayamadıkları vücut kokusundan yakınmaktalar.

Yaşla vücut kokusunu yapan uçucu kimyasallar da değişmektedir.

Aşağıdaki tabloda bu değişim görülmektedir.

Mesala 2-nonenal bir doymamış bir aldehittir. 40 yaşın altında insanlarda bulunmamaktadır. Daha çok 40 yaşın üzerinde saptanmakta ve vücuda mumumsu, eskimiş pomad kokusu vermektedir. 2-nonenal balıkımsı hatta resin benzeri bir kokuya da neden olabilmektedir.

Yaşlılarda terden kaynaklanan kokuda sıklıkla öz bakımlarının azalması da rol oynamaktadır.  

Bunun dışında yaşlılarda terde “ω10 doymamış yağ asitleri” ve “ω7 doymamış yağ asitleri” yüksek bulunmuştur. Bunlar hava ile yada bakteriler ile okside olduklarında koku ortaya çıkmaktadır. Örneğin “palmitoleic acid” oksidize/metabolize olduğunda eskimiş pomad gibi bir koku ortaya çıkmaktadır. 

Yaşlılarda koku analizinde 2-nonenal gibi diğer aldehidler, butirik ve valerik asit gibi yağ asitleri ve düşük molekül ağırlıklı yağ alkolleri saptanmıştır.

Yaşlılarda bir sülfat yapısı olan dimetilsülfon sırt üst kısmında gençlere göre daha yüksek oranlarda bulunmuştur. Bunun dışında benzotiyozol sırt ve üst kolda yaşlılarda yüksek bulunmuş.

Yaşlılarda koltuk altı kokusundan nonanyonik asitler sorumlu tutulmakta Bu eski ve yanmış kızartma yağı gibi bir kokuya neden olmaktadır.  

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s