Kulak kiri ve Ter kokusu

Dış kulak yolunda kulak kiri, sermen, buşon olarak tanımlanan bir salgı birikintisi oluşmaktadır. Aslında bir kir olmaktan öte dış kulak yolu derisi tarafından yapılan sekresyondur. Kulak kıkırdağının oluşturduğu dış kulak yolunun derisinin üzerini 2 tip bez bulunmaktadır. Bunlar sebase bezler ve modifiye apokrin bezlerdir(ceruminous gland). Apokrin bezler diğer vücut bölgelerinde kıl follikülerine açılırken cerumunos glandlar direkt deriye kendi kanalları ile açılmaktadır. Serumen dış kulak yolunda apokrin ve sebase bezlerin sekresyonları ve dış kulak yolunda dökülen deri hücrelerinden oluşmaktadır. Oluşan bu salgı, dışarıdan gelen toz ve diğer partikülleri tutarak dış kulak yolunu ve kulağı korumak için üretilmektedir. Bu salgı dış kulak yolundan dışa doğru kulak kepçesine doğru atılır. 

Kulakta serumenin oluşumunda rol alan apokrin bezler koltuk altındaki apkrin bezlerden farklı olarak doğum hemen sonra fonksiyonel olmaktadır. Serumenin bu doğumdan gelen özelliği yaşla birlikte değişmemektedir.

Irksal farklılık ve fiziksel özelliğine göre üç tip serumen tanımlanmıştır. Bu tamamen apokrin ve sebase bezlerin ırksal farklı sekresyonundan kaynaklanmaktadır.  

  1. Japon, Çinli, Moğol ve Amerika yerlilerinde kahverengi-gri renkte, parlak ve kuru yapıda olan serumen. cerumen. Bu pirincin dışındaki kabuğa benzetilmiş ve pirinç kabuğu serumen ismi verilmiştir.
  2. Diğer tipi ise kahveremgi, sert ve ıslak serumendir. Buna yapısı nedeni ile balmumumu serumende denilmektedir. Sıklıkla Afrika ve Avrupa toplumlarında görülmektedir.
  3. Bunların arasında birde ara form bulunmakta. 

Serumenin yapısal farklılığı genetik olarak geçmektedir. Bu genetik geçişte mendelian yasalarına göre dominant olan ıslak cerumen genidir.

Kulakta serumen tipi ile ter kokusu arasında doğru ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki şstenmeyen ter kokusu ile ıslak tip serumen tipi arasında görülmektedir. 

 

 

 

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s