Vücut Kokusu ve Beslenme

Meyve ve sebzeden zengin bir beslenmenin kısa ve uzun vadede genel sağlımıza katkıda bulunduğunu biliyoruz. Peki beslenmenin vücut kokusundaki yeri nedir ? Diyetten alınan meyve ve sebze ile hoş kokulu terleme arasındaki ilişki nedir ? Çok su içmenin ter kokusu üzerine etkisi nedir ? Beslenme ile daha az yada hoş kokulu bir terleme sağlanabilir mi ?

Besleneme ve vücut kokusu ile ilişkili ilk çalışmalar erkelerden koltuk altı koku ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkide yapıldı. Erkeklerde beslenme alışkanlıkları detaylı olarak değerlendirildi ve kadınlardan bu erkeklerin koltuk altı kokularını değerlendirmeleri istendi. Kadınlardan kokuyu tanımlamaları, kokunun kendilerini nasıl ve ne ölçüde etkilediği, kokunun üzerlerinde psiko-sosyal etkileri sorgulandı. Yapılan çalıma sonucunda elde edilenler;

  1. Erkelerde diyetlerinde meyve ve sebze alımının fazla olması (fazla meyve ve sebze alımı cilt karotenin ölçülmesi ile “spectrophotometry” ilede desteklenerek) ter yoğunluğundan bağımsız olarak koltuk altlarında daha hoş bir kokuya neden olmakta(daha çiçekli, meyvemsi, tatlı ve tıbbi niteliklerde bir koku olarak kadınlar tarafından ifade edilmiştir).
  2. Erkeklerde diyetlerinde yağ, et, yumurta ve tofu alımının fazla olması ter yoğunluğundan bağımsız olarak koltuk altlarında daha kabul edilebilir bir kokuya neden olmakta.
  3. Erkeklerde diyetlerinde daha fazla karbonhidrat alımı ter yoğunluğundan bağımsız olarak koltuk altlarında daha güçlü ve hoş olmayan bir koku algısına neden olmaktadır. 

Başka bir çalışmada ise erkeklere 2 hafta boyunca yoğun kırmızı et tüketimi sağlandı( bu 2 haftanın öncesinde ve sonrasında kırmızı et tüketimi kesilmekte). 2 hafta sonrasında kadınlardan bu erkeklerin koltuk altı ter kokusunu değerlendirmeleri istendi. Kadınlar erkelerde koltuk altlarında kırmızı et tüketiminin fazla olduğu dönemde daha rahatsız koku algılamışlardır. Daha sonra aynı erkelere kırmızı et olmaksızın sadece yumurta, peynir, soya, meyva ve sebzeden oluşan bir diyet uygulanmış. Bu dönem sonunda kadınlar erkelerde koltuk altında kokuyu daha az rahatsız edici hatta daha kabul edilebilir olarak tanımlamışlardır.

Beslenme ve insanların birbirini çekici olarak algılamaları arasındaki ilişki ise meyve sebze beslenmesini daha desteklemektedir. İnsanlar karoten ve karoteoidleri vücutlarında sentezleyemezler ve ancak sebze ve meyve gibi diyetle almaları gerekmektedir. Karotenler A vit. sentezi için gerekli olduğu gibi serbest oksijen radikallerine karşıda antioksidan olarak çalışmaktadır. Karotenler deride birikmekte ve yüz derisinde sarı deri rengine neden olmakta. Karotenlerden zengin cildin daha çekici olarak algılandığı bilinmektedir.  Bu nedenle daha fazla meyve ve sebze kullanımı = daha fazla karoten= daha fazla çekicilik = daha hoş bir vücut kokusu anlamına gelmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s