Vücut Kokusu ve Genetik

Günümüzde birçok insan vücudu veya koltuk altı kokusu konusunda endişe ederek deodorant ve ter önleyici kullanmaktadır. Bu ticari ürünlerin yıllık satışları Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,9 milyar doları aşıyor. Türkiye de ise sınıfta kalacak kadar düşük. Bu nedenle vücut kokusunun altında yatan moleküler mekanizmanın aydınlatılması sadece bilimsel değil, aynı zamanda psikososyal ve ekonomik açıdan da önemlidir.

Gen teknolojisi ile sağlanan son bulgular bize insan vücut koku mekanizmasını daha iyi anlamamızı sağladı. İlk önemli çalışma ve bulgu insan kulak kiri(serumen) tipi ile vücut kokusu arasındaki ilişkidir. Daha detaylı bilgi için …

 

Son çalışamalar ABC11 geni üzerinde odaklanmıştır. Bu gende, ATP ile çalışan bir pompayı kodlayan bir nükleotidin kulak kirini ve kötü vücut kokusunu belirlediği görülmüştür.  Bu nükleotid A ile simgelenmiş ve A’nın kulak tıkaçlarının belirlenmesinden sorumlu olduğunu gösterilmiştir. Bu nükleotid AA genotipi ise kuru kulak, GA veya GG ise serumenden zengin anlamına gelmektedir. Yıllardır serumenden zengin kulak kirleri olan kişilerde güçlü bir koltuk altı kokusunun eşlik ettiği buna karşın serumenden fakir ve kuru kulak kiri olanlarda koltuk altı kokusunun daha az olduğu ileri sürülmüştür.  ABCC11 genotip analizleri ABCC11 genotipine göre deodorant kullanımı ihtiyacının farklı olduğunu gösterdi. AA homozigotlar, deodorant kullanmayan ya da nadiren seyrek görülen bireylerin kategorilerinde neredeyse beş kat daha fazla deodorant kullanmakta. 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s